• Home Page
  • <
  • تجارت
  • <
  • مراحل ثبت یک شرکت بازرگانی جهت صادرات و واردات
Registration process of a trading company for export and import ESGTrade.com

صادرات و واردات از مهم ترین مسائلی هستند که هر شخص یا کشوری در تجارت به آن اهمیت می دهد. می دانیم که تعریف لغوی آن ها اصطلاحا به این معنی است که محصول یا خدماتی از یک شهر یا کشور به جایی دیگر منتقل می شود. طبیعتا یک کشور تمام نیاز های افراد را نمی تواند تامین کند و نیاز دارد تا برخی از آن ها را از جای دیگری تهیه کند. پس این جا است که موضوع واردات مطرح می شود همچنین ممکن است برعکس این موضوع اتفاق بیوفتد و یک کشور از نوعی محصول غنی باشد و بتواند آن را به سایر کشور ها ارسال کند که بحث صادرات پیش کشیده می شود.

صادرات مزیت های بسیار زیادی برای کشور مبدا دارد. از جمله این مزیت ها می توان به حفظ موقعیت رقابتی آن در بازار جهانی در امر تجارت نام برد. الزام به افزایش کیفیت محصول و همچنین استفاده از نیرو های کار بیشتر که به اشتغال زایی نیز کمک می کند، از دیگر مزایای صادرات است. گاهی هم ممکن است بازار داخلی دچار مشکل و رکود شود که صادرات می تواند با ورود ارز به کشور، این مشکلات را رفع کند یا حداقل به کاهش آن کمک کند.

یک مسئله خیلی مهم در این زمینه این است که اولا بدانیم کالای مورد تجارت، چه نوع کالایی است. کالا های مورد صادرات و واردات بر حسب شرایط و قوانین به سه دسته تقسیم می شوند :

1- کالا های مجاز که نیاز به هیچ سند و مدرک و مجوزی ندارند و می توانند همه جا مورد تجارت قرار بگیرند.

2- کالا های مشروط که بنا به شرایط و قوانین خود کالا یا کشور مقصد باید مورد بررسی قرار بگیرند و اسناد و مدارک لازم را تهیه کنند.

3- کالا های ممنوعه که بر حسب شرایط دینی، سیاسی و یا قوانین کشور مقصد هر گونه تجارت در آن زمینه ها ممنوع می باشد.

Registration process of a trading company for export and import ESGTrade.com

خود این کالاها نیز در صورت داشتن مجوز برای صادرات و واردات به دو نوع صادرات قطع و یا موقت تقسیم می شوند. گاهی ممکن است برای معرفی و نمایش کالا، این صادرات انجام شود که به آن صادرات موقت می گویند و یا ممکن است کلا برای فروش و مصرف نهایی به کشور مقصد منتقل بشوند که به آن صادرات قطعی می گویند که مورد بحث ما در مورد این نوع از صادرات است که شرایط و قوانین گسترده تر و کامل تری دارد.

گاهی ممکن است برای معرفی و نمایش کالا، این صادرات انجام شود که به آن صادرات موقت می گویند و یا ممکن است کلا برای فروش و مصرف نهایی به کشور مقصد منتقل بشوند که به آن صادرات قطعی می گویند که مورد بحث ما در مورد این نوع از صادرات است که شرایط و قوانین گسترده تر و کامل تری دارد.

حال خیلی از افراد شاید برایشان سوال باشد که ثبت شرکت بازرگانی صادرات و واردات چگونه است؟ آیا با ثبت شرکت بازرگانی می توانیم صرفا به امر صادرات و واردات اقدام نماییم؟ ما در این مقاله به بررسی شرایط تاسیس یک شرکت بازرگانی می پردازیم و سعی در افزایش آگاهی و اطلاعات شما داریم. امیدواریم که این مطلب به شما کمک کند.

اولین موردی که باید به آن توجه کرد این است که هنگامی که افراد تصمیم به وارد کردن کالاهای دولتی و یا غیر دولتی را گرفته باشند، باید برای اخذ مجوز ورود کالا به وزارت بازرگانی مراجعه نمایند. زمانی که فردی به عنوان مسافر وارد کشور شود، علاوه بر بار خود می تواند کالا های مورد نظر خود را که جنبه ی تجاری نداشته باشد با پرداخت گمرک و سود بازرگانی، از مرحله گمرکی عبور دهد و وارد کشور کند.
نکته دیگر این است که زمانی که شما به صادرات و واردات کالا می پردازید باید از طریق پیگیری از سمت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایید.

با توجه به قوانینی که در قانون تجارت بیان شده است شرکت ها در ایران به ۷ صورت قابل ثبت می باشد که این ۷ صورت به شرح زیر می باشد :

* شرکت سهامی (این نوع شرکت به دو صورت سهامی عام و خاص تقسیم شده است)
* شرکت با مسئولیت محدود
* شرکت نسبی
* شرکت تضامنی
* شرکت مختلط سهامی
* شرکت غیر مختلط سهامی
* شرکت تعاونی

Registration process of a trading company for export and import ESGTrade.com

از این جهت که برای ثبت شرکت صادرات و واردات، افراد بیشتر از نوع شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود استفاده می کنند، ما هم در اینجا به تعریف و چگونگی ثبت این دو نوع شرکت می پردازیم.

ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت بازرگانی با نام سهامی خاص، یک نوع از شرکت های تجاری است که در آن کلیه ی سرمایه شرکا به سهام تبدیل شده و در نتیجه میزان مسئولیت هر یک از شرکا به مقدار سهام آن ها بستگی دارد. پس زمانی که شرکت در این قالب به ثبت رسد، شرکت ثبت شده به امور تجاری می پردازد. تفاوت این نوع شرکت با شرکت های سهامی عام این است که در این نوع شرکت، تعداد سهام داران نسبت به سهامی عام کمتر بوده و مجمع عمومی در این نوع شرکت ها وجود ندارد.

شرایط ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت با سهامی خاص خیلی شرایط پیچیده ای ندارد. همین که مدارک مورد نیاز آن که در مرحله بعد تعریف می کنیم باشد و مقدار سرمایه محدودی تهیه شود، می توان اقدام کرد :

* حداقل سرمایه مورد نیاز ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال باشد. ( یکصد هزار تومان )
* ابتدا ۳۵ درصد از سرمایه پرداخت شود.
* پروسه ۲۰ روز کاری به طول می انجامد.
* واژه ی سهامی خاص قبل و یا بعد از نام شرکت به طور واضح و خوانا ذکر شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص

* کپی شناسنامه و کارت ملی برای تمامی اعضای شرکت که در حال فعالیت می باشند.
* کپی اقرار نامه به همراه امضای سهامداران شرکت
* گواهی عدم سوء پیشینه تمامی افراد
* اخذ مجوز، زمانی که عنوان مربوطه نیاز به اخذ مجوز را داشته باشد.
* تنظیم یک وکالت نامه، زمانی که امور توسط وکیل انجام می شود.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

پس از معرفی شرکت های سهامی خاص، یکی از رایج ترین شرکت هایی که در این زمینه ثبت می شود شرکت های سهامی خاص با عنوان مسئولیت محدود است. این نوع شرکت ها بیشتر بین دوست، آشنایان و خانواده تشکیل می شود که اعتماد سازی و اطمینان بسیار زیاد است. اساس کار در این نوع شرکت این است که سرمایه به سهام تقسیم نشده و شرکا نسبت به مبلغ سهام دارای مسئولیت می باشد.

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

این نوع شرکت ها نیز دارای یک سری شرایط مخصوص به خود هستند که باید این شرایط و مدارک لازم را تهیه کرد :

* این نوع شرکت با حداقل دو نفر تشکیل می شود.
* حداقل سرمایه مورد نظر ۱۰۰۰.۰۰۰ میلیون ریال می باشد.
* این پروسه ۳۰ روز کاری به طول می انجامد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

* کپی شناسنامه و کارت ملی برای تمامی اعضای شرکت که در حال فعالیت می باشند.
* گواهی عدم سوء پیشینه
* کپی اقرارنامه به همراه امضای سهامداران
* دو نسخه فرم تقاضانامه به همراه امضای سهامداران
* دو نسخه فرم اساس نامه به همراه امضای سهامداران
* اخذ مجوز، زمانی که عنوان مربوطه نیاز به اخذ مجوز را داشته باشد.

باز هم در انتها باید متذکر شد که در صورت نداشتن اطلاعات کافی، حتما از افراد و مشاورین یا شرکت های متخصص کمک گرفت تا دچار مشکل و چالش نشد.

گردآوری سایت ESGTrade

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *